Kouzlo Vánoc ve skanzenu v Přerově nad Labem

Zaměření výletu: Mikuláš, advent, Vánoce, národopis, tradice, život našich předků na vesnici, historie zemědělství

Zastavte se na počátku předvánočního shonu a vychutnejte si s námi kouzlo adventu a Vánoc ve skanzenu v Přerově nad Labem.

Tomuto jedinečnému období v roce věnují v Přerově náležitou pozornost. Skanzen prochází proměnou celý listopad, aby mohl uvítat návštěvníky převlečen do předvánočního šatu a aby iluze Vánoc bylo dokonalá.

Ve skanzenu se nalézá 32 nejrůznějších objektů: chaloupky, špýchary, pradlenka a dokonce stará škola z roku 1846. Jedná se o nejstarší skanzen v Evropě, možná i na světě. Sám o sobě stojí za návštěvu. Je zde umístěna památkově chráněná "Staročeská chalupa", jejíž selskou světnici zaplnil vzácný malovaný polabský lidový nábytek. Jsou zde soustředěny typické ukázky lidové architektury, které rychle začaly mizet z našich vesnic. Uvidíte původní zahrádky, plastiky, studny, zvoničky, včelíny, sušárny na ovoce, holubníky a mnoho dalšího.

V prosinci jsou objekty krásně vánočně vyzdobeny, vždy v souladu se stoletím, které reprezentují. V objektech jsou dobové figuríny, takže celek působí jako živý. Uvidíte dobově ozdobené stromky a v celém areálu výstavu 150 unikátních Betlémů. Loňskou novinkou je pohyblivý Betlém od akademického malíře Jiřího Škopka.

Průvodkyně seznámí děti se starými vánočními zvyky. Poví jim s svatém Martinovi, o zvycích typických na Barboru a Lucii. Uvidíte Mikulášský průvod a mikulášské trhy a štědrovečerní zvyky z 19. století. Dozvíte se, co na Vánoce nesmělo u stolu chybět a mnoho dalšího. Užijete si zde opravdovou atmosféru Vánoc jako v dobách, kdy naši předci ctili tradice a čas plynul pomaleji. 

A co bude letošní předvánoční novinkou ve skanzenu? Přerovským se podařilo vyjednat zapůjčení unikátního minitržiště od botanické zahrady v Praze.

Na závěr Vaší návštěvy si děti mohou nakoupit roztomilé drobnosti a suvenýry na vánočním jarmarku, kerý bude umístěn ve staré škole.

Prohlídka skanzenu s průvodcem a výkladem  trvá cca 60 - 90 min.

V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte co nejdříve, protože volné termíny na předvánoční akce se rychle zaplňují již v první polovině října.

Cena výletu:   240,- Kč

Cena obsahuje dopravu autobusem, vstup a výklad, doprovod našeho pracovníka a DPH.

  • Pedagogický doprovod v počtu 2-3 osoby (na jeden autobus) je zdarma.
  • Délka výletu: cca 4-5 hod podle dopravní situace na silnici. 
  • Cenu můžeme garantovat při minimálním počtu 40 studentů na jeden autobus.
  • Maximální počet osob v jednom autobuse včetně pedagogů je 49.
  • Minimální věk účastníků akce: není omezen

Cena platí pro odjezdy z Prahy. Pokud jste mimopražská škola, cenu Vám přizpůsobíme na míru.

 


Fotogalerie: Kouzlo Vánoc v Přerově n.L.

Tato fotogalerie je prázdná.